SVIJETVIJESTI

Hrvatskoj nedostaje 65.000 sezonskih radnika

Hrvatskoj nedostaje 65.000 sezonskih radnika

Hrvatskoj nedostaju sezonski radnici, pa poslodavci s potragom počinju sve ranije. Procjenjuje se da će ih ove godine biti potrebno oko 65.000.

Alen Mrvac, specijalista za odnose s javnošću u Alma Career Croatia Moj Posao kaže da se ključni dio zapošljavanja odvija već početkom godine.

Potraga je većinom fokusirana tokom januara i februara. Već do kraja februara dobar dio poslodavaca ima kompletiran kadar. Ostale pozicije popunjavaju se u slučaju nužde, dakle vatrogasna rješenja traže se u aprilu ili maju – kazao je Mrvac.

Strani sezonski radnici traže se još od prošlog oktobra kako bi im se na vrijeme obezbijedile radne dozvole, javlja HRT.

Bernard Zenzerović, direktor Udruženja poslodavaca u hotelijerstvu, kaže da je potreba za radnicima velika i da se procjenjuje da za sezonu nedostaje oko 65.000 radnika.

– Od toga se trudimo zadovoljiti što je više moguće na domaćem tržištu. No to ipak nije moguće u potpunosti, pa očekujemo oko 15.000 sezonaca iz Hrvatske i broj stranih radnika na nivou prošle godine – znači oko 50.000 – rekao je Zenzerović.

Prema istraživanju portala Moj posao, domaći radnici češće se odlučuju na sezonski rad ako je plata u prosjeku 30 do 40 posto viša nego za jednak posao na kontinentu. Najtraženiji su kuhari, konobari, slastičari, sobarice, recepcionari, animatori i prodavači.

Mrvac naglašava i da poslodavci traže kvalitetan kadar.

– Visokokvalifikovanog radnika s bogatim iskustvom koji donosi dodatnu vrijednost i podiže nivo poslovanja. Takav kadar je rijedak i treba ga dobro platiti. Kriterijumi su nešto niži nego ranijih godina, što se vidi po oglasima. Ondje gdje se prije tražilo pet godina iskustva, sada se traže tri godine – istakao je Mrvac.

Zenzerović upozorava i na rast troškova rada.

– Od 2019. do danas troškovi rada, odnosno plate u hotelijerstvu, porasli su oko 75 posto, dok su prihodi rasli oko 58 posto. Poslodavci ulažu puno i u uslove, kvalitet smještaja i edukaciju zaposlenih – kazao je on.

Iako su svjesni da je strana radna snaga potrebna, poslodavci nastoje angažovati i penzionere, učenike, studente te nezaposlene.

Glas Srpske

Slični tekstovi

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button