Dodikova udarna medijska pesnica razvijana američkim novcem

Banjalučka Alternativna televizija, do prije desetak godina jedan od objektivnijih medija u Republici Srpskoj a danas jedna od udarnih medijskih pesnica vlasti u Republici Srpskoj, nastala je i razvijana stranim novcem. U ATV je uložen ogroman novac iz Amerike.

Alternativna televizija u svojim informativnim emisijama bez argumenata optužuje medije u Republici Srpskoj koji su koristili grantove i projekte za osnaživanje medija USAID-a da su radili protiv interesa Republike Srpske.

To je matrica koju u svojim javnim istupima koristi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Dodik optužuje medije i NVO koji su koristili projekte USAID-a da su radili protiv interesa Republike Srpske, naravno bez valjane argumentacije. Dodik ne spominje da je više od 90 odsto novca koji je u Republiku Srpsku, kroz različite projekte, donio USAID završilo u Vladi, ministarstvima, javnim preduzećima i ustanovama kao i lokalnim zajednicama.

Zanimljivo je da je banjalučka Alternativna televizija, nekadašnji sinonim za slobodno novinarstvo sa kritičkim pogledom na dešavanja u društvu, zvanično sa radom počela u junu 1997. godine.

Nastala je kao produžnica projekta Open broadcast network (OBN) koji je osnovao Visoki predstavnik u BiH s ciljem stvaranja nezavisnih i nepristrasnih medija u poslijeratnoj Bosni i Hercegovini.

Kao dio programa koji je osnovao OHR ATV je prvo bila dopisništvo sarajevskog OBN-a da bi kasnije počela sa samostalnim radom.

U izvještaju tadašnjeg Visokog predstavnika za BiH Karlosa Vestendorpa koji je on poslao Ujedinjenim Nacijama navodi se da je za banjalučku Alternativnu televiziju namijenjeno 6 miliona američkih dolara.

Banjalučka Alternativna televizija je godinama bila najgledanija televizija u Republici Srpskoj i među najgledanijima u BiH sa argumentovanim, kritičkim informativnim programom.

Dobar dio odličnog novinarskog sadržaja koji je ta televizija proizvodila, osim svojim novinarima, može zahvaliti međunarodnim projektima, između ostalog i američkim.

Samo od jedne američke fondacije koja je direktno vezana za Kongres SAD-a, ATV je dobila za više projekata ukupno 270.296 dolara, odnosno oko pola miliona maraka, nalazi se u izvještaju koje je objavila ta fondacija. Taj novac ATV je dobio za razvoj istraživačkog novinarstva.

Jedan dio novca (5 projekata) dobijen je za produkciju istraživačko dokumentarnog magazina Dosije ATV, a navodi se da je ta emisija trebalo da izvještava o društvenim, socijalnim i drugim problemima u državi kao i da izvještava o kriminalu i korupciji.

Takođe, dijaloška emisija Amplituda koju je uređivao i vodio Vedran Škoro, producirana je sredstvima američkih poreskih obveznika, u dva projekta.

Da li je ATV tada rušio Republiku Srpsku?

Upravo suprotno, ATV je uz pomoć donatorskih sredstava, jer se tada kao ni sada nije moglo baviti istraživačkim novinarstvom u Republici Srpskoj bez projekata i donacija, radio na jačanju demokratije, pravičnosti u društvu i u krajnjem slučaju, indirektno, ukazujući na nepravilnosti u društvu i kriminal i korupciju političara, na jačanju Republike Srpske.

Alternativna televizija je, u međuvremenu, od sinonima za nepristrasno i objektivno novinarstvo postala sinonim za sve ono što novinari ne treba da budu. Megafoni sile i zaštitnici moćnih.

gerila.info

Tagovi: