Ispis postova po tagu: cijena

Na proljeće pada cijena kvadrata

Cijene kvadrata u novogradnji u Republici Srpskoj mogle bi pasti za desetak procenata već na proljeće ukoliko ne dođe do novog poskupljenja građevinskog materijala.

Ističu to sagovornici “Glasa Srpske” naglašavajući da je teško očekivati da se cijene nekretnina vrate na nivo od prije godinu, ali da je realno da već početkom nove građevinske sezone dođe do pojeftinjenja, s obzirom na to da su se cijene građevinskog materijala vratile na nivo prije enormnog poskupljenja.

Cijene stanova u Srpskoj za godinu su povećane za 50 odsto, a zbog luksuznije gradnje i kvalitetnijeg opremanja Banja Luka je, prema računici statističara, sa prosječnom cijenom od 3.729 maraka po kvadratu ubjedljivi rekorder.

Osim toga, na pojedinim lokacijama u strogom centru grada na Vrbasu kvadrat je ovog ljeta koštao i više od 5.000 maraka.

- Za početak bi cijena mogla ići na dolje za desetak procenata, a sve dalje vidjećemo, zavisiće od potražnje i kretanja troškova gradnje - rekao je direktor Agencije za nekretnine “Remaks” iz Banje Luke Dragan Milanović.

Dodao je da je prodaja novih stanova smanjena za oko 30 odsto te da se fokus sve više pomjera na kuće i placeve.

- Rastom cijena u građevinarstvu na neki način smo ostali bez kupaca koji su kreditom dolazili do kapitala za kupovinu nekretnine. Inflacija je podstakla štediše da novac ulažu u nekretnine, jer bi u suprotnom izgubili i to što imaju, s obzirom na to da novac gubi vrijednost. Potražnja je zadovoljavajuća, ali se predmet potražnje postepeno mijenja - objasnio je Milanović.

I u bijeljinskoj agenciji “Sim nekretnine” kažu da bi do pojeftinjenja kvadrata za nekoliko procenata moglo doći sa početkom nove građevinske sezone.

- Investitori koji su već započeli gradnju ugovarali su posao dok su i cijene građevinskog materijala bile više, tako da je teško od njih očekivati da pojeftine, ali sa ulaskom u novi ciklus gradnje sve je moguće - kazali su u agenciji “Sim nekretnine”, dodajući da potražnje za stanovima u izgradnji i dalje ima.

Da je realno očekivati da cijene kvadrata krenu silaznom putanjom saglasan je i sekretar Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS Mile Petrović.

- Ulazni parametri, među kojima je najznačajniji građevinski materijal, utiču na formiranje cijene nekretnina. U jednom trenutku cijene građevinskog materijala su bile podivljale, što je dovelo do velikog rasta cijene kvadrata. Imajući u vidu činjenicu da je materijal pojeftinio može se očekivati i pojeftinjenje stanova s novom građevinskom sezonom - rekao je Petrović.

Ekonomista Marko Đogo kaže da je i to što nemamo dovoljno razvijeno finansijsko tržište tjeralo ljude da guraju novac u nekretnine, štiteći ga tako od inflacije, jer nemaju baš mnogo investicionih mogućnosti.

- Međutim možemo očekivati rast kamatnih stopa, što će učiniti kredite skupljim, tako da će kroz to motiv za kupovinom nekretnina biti manji, a ako pada potražnja, pada i cijena. Osim toga, cijene građevinskog materijala su pale, tako da čitav splet okolnosti sugeriše da će doći do pojeftinjenja nekretnina kroz nekoliko mjeseci - poručio je Đogo.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u novembru ove godine izdato je ukupno 66 građevinskih dozvola, što je za 17,5 odsto manje u odnosu na isti mjesec lani i za skoro 31 procenat manje u odnosu na prosječan broj izdatih dozvola u prošloj godini.

Statistika pokazuje da je planirana izgradnja 410 stanova, što je za 13,2 odsto manje u odnosu na novembar prošle godine, odnosno za skoro 30 procenata manje u odnosu na prosječan broj za cijelu 2021.

glassrpske.com

pročitaj više

Jeftina struja ostaje noću i vikendima

Građani Srpske će od 1. januara naredne godine i dalje imati takozvanu jeftinu struju u periodu od 22 do šest časova tokom zimskog računanja vremena te od 23 do sedam sati ujutro u ljetnom, ali i u danima vikenda neprekidno od petka uveče do ponedjeljka ujutro.

Potvrdio je ovo direktor Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (RERS) Vladislav Vladičić, pojašnjavajući kako će cijena ove takozvane jeftine struje - manjeg dnevnog tarifnog stava (MT)  u navedenom periodu biti duplo niža od uslovno rečeno cijene skupe struje - većeg tarifnog stava (VT), ali i da će vrijednost i jedne i druge varirati i zavisiti od konačne potrošnje, odnosno uvedenih tarifnih cjenovnih pragova.

Žao mi je što je ova stavka ostala nepojašnjena tokom prošle sedmice kada je saopštena odluka o korigovanju cijena električne energije domaćinstvima. Mislim da se radi o značajnoj stvari, koja će sigurno obradovati mnoge - rekao je  Vladičić za "Glas Srpske".

Kako je pojasnio, prema usvojenoj odluci o tarifnim stavovima za javno snabdijevanje električnom energijom u Srpskoj, građani koji mjesečno potroše do 500 kilovata električne energije od 1. januara naredne godine jedan kilovat plaćaće po cijeni od 0,0655 maraka, a u noćnim satima i vikendom utrošena struja će im se obračunavati po duplo manjoj tarifi - 0,0328 maraka. Domaćinstvima koja utroše više od 500, a do 1.500 kilovata struja će se obračunavati po cijeni od 0,11, odnosno 0,551, dok će onima koji "prekrdaše" (više od 1.500 kilovata) skupa struja biti 0,2425, a takozvana jeftina tokom noći i vikendom 0,1213 maraka po jednom utrošenom kilovatu.    

Podsjećanja radi, RERS je tokom prošle sedmice odlučio da prihvati zahtjev "Elektroprivrede Srpske", odnosno njenih zavisnih proizvodnih preduzeća te se od početka naredne godine ukida ljetni i zimski obračun električne energije. Struja će od početka 2023. godine biti plaćana po jedinstvenoj tarifi, a visina računa će zavisiti od krajnje potrošnje, odnosno uvedenih cjenovnih pragova.

Domaćinstva koja potroše više od 500, odnosno 1.500 kilovat-sati, prvih 500 će plaćati po jednoj, prvoj tarifi, a ostatak po drugoj ili trećoj, u zavisnosti od količini utrošene struje. Nakon toga se podvlači crta, sabira i dobija konačan iznos za plaćanje, koji čini i fiksni dio u iznosu od 12,93 marke (mrežarina).

Oni koji su do sada trošili manje od 500 kilovat-sati mjesečno nemaju razloga za pretjeranu brigu, jer će njihovi novi računi od 2023. biti veći za oko pet maraka u odnosu na dosadašnje koje su plaćali po zimskoj tarifi, dok bi domaćinstvima koja recimo potroše 1.800 kilovata, prema novim pravilima igre, novi računi mogli biti veći za 70 i više maraka, u odnosu na još važeći zimski obračun struje u Srpskoj.        

glassrpske.com

pročitaj više

Dizel u Banjoj Luci 1,62 KM, ali samo za povlaštene

Građani u Bosni i Hercegovini uzalud su se nadali da će ih vlast osloboditi akciza na gorivo, kako bi se jeftinije vozili i koliko toliko smanjili pritisak na ionako prazne novčanike.

Međutim, nemaju svi problema sa skupim gorivom.

Hrvatski, Srpski i Turski konzulat u Banjoj Luci dizel plaćaju po cijeni od 1,62 KM, što je do prije nekoliko dana bilo duplo jeftinije od goriva za stanivništvo.

Direktor “Krajinapetrola” Radovan Bajić za CAPITAL pojašnjava kako je gorivo koje se sipa u automobile koznulata, ambasada i diplomatskih predstavništava, oslobođeno nameta.

Mi nemamo ništa sa tim, to je državna odluka. Riječ je o gorivu koje je za njih uvezeno, nalazi se u posebnom rezervoaru i posebno se prodaje - pojašnjava on.

Bajić kaže da bi i građani sipali gorivo po ovoj cijeni da su nadležni donijeli odgovarajuće odluke.

Toliko bi bila cijena goriva za sve građane kada bi se država odrekla nameta - zaključio je on.

Inače, po Zakonu o akcizama, njih su oslobođeni proizvodi koji se isporučuju diplomatskim i konzularnim predstavništvima i njihovom osoblju po principu reciprociteta, a na osnovu akta Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

Sličnu praksu imaju i druge zemlje.

Podsjećamo, političari u BiH su krenuli u ukidanje akciza na gorivo, ali kako se nisu previše žurili, došli su izbori, pa je taj proces u potpunosti obustavljen do konstituisanja nove vlasti.

CAPITAL.ba

pročitaj više

Gorivo jeftinije za 0,40 KM: Ne očekuje se dodatno sniženje

Na pumpama u Republici Srpskoj u proteklih 20 dana cijena goriva pala je za oko 0,40 KM po litru, te se narednih dana ne očekuje dodatno sniženje, rekao je predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Srpske Jovica Vučković.

Vučković je naveo da dizel trenutno u zavisnosti od regije košta od 2,87 KM do 2,99 KM, a benzin između 2,59 KM i 2,69 KM, što je znatno pojeftinjenje.

Ovaj pad prouzrokovan je padom cijena na svjetskoj berzi, što se odrazilo i kod naših dobavljača – rekao je Vučković.

On je dodao da cijena nafte trenutno iznosi 77 dolara po barelu.

srpskainfo.com

pročitaj više

Porasle cijene nafte na svjetskom tržištu

Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su porasle za više od tri odsto nakon što je na snagu stupila nova runda sankcija protiv Moskve i ograničenje cijena na rusku naftu.

U Londonu je cijena sirove nafte “brent” iz Sjevernog mora porasla za 85 centi i sada je 83,53 dolara po barelu.

U Njujorku je cijena svijetle sirove nafte veća za 68 centi i iznosi 77,62 dolara po barelu.

Grupa sedam najrazvijenijih zemalja svijeta ograničila je cijenu ruske sirove nafte na 60 dolara po barelu, s ciljem da smanji kapacitete Moskve za sukob u Ukrajini, ali je Rusija saopštila da neće poštovati tu regulativu i po cijenu da prekine proizvodnju.

Ograničenje cijene nafte usvojile su članice G7, EU i Australija.

banjaluka.net

pročitaj više

Inspektori obaraju cijene mlijeka, pale i prve kazne

Prvi rezultati češljanja poslovnih knjiga mljekara u Srpskoj pokazuju znatna kršenja propisane marže, zbog čega su pojedini već kažnjeni i upozoreni da u zadatom roku snize cijene mlijeka i mliječnih proizvoda.

Glavni tržišni inspektor Radivoje Gavrić rekao je "Glasu Srpske" da su inspektori završili češljanje knjiga u jednoj mljekari.

- U "Mlijekoproduktu" iz Kozarske Dubice utvrđeno je niz nepravilnosti. Zbog svega su im inspektori izdali prekršajne naloge od 15.000 maraka i naredili im da usklade cijene u određenom roku - rekao je Gavrić.

Na pitanje za koliko je prekoračena marža, Gavrić nije mogao precizirati koji je to iznos te je naveo da su prekoračenja zabilježena kako kod mlijeka tako i mliječnih proizvoda.

- Prekoračenja marže postoje i ona će se uskladiti na osnovu naredbe inspektora. Nakon što sve bude urađeno po propisima, cijene mlijeka i mliječnih proizvoda "Mlijekoprodukta" u prodavnicama biće niže i do 30 feninga, odnosno proizvodi će pojeftiniti za onoliko koliko je bilo prekoračenje marže - kazao je Gavrić.

Naglasio je da je u toku kontrola mljekare "Pađeni" u Hercegovini te "Dule" u Semberiji.

- Češljanje knjiga tih mljekara biće završeno do kraja sedmice - naveo je Gavrić.

Naglasio je da su inspektori po nalogu aktuelnog premijera RS Radovana Viškovića nastavili i kontrole formiranja cijena osnovnih životnih namirnica po tržnim centrima te goriva na benzinskim pumpama u Srpskoj.

- Kontrole traju. Stalno smo na terenu. U novembru smo benzinske pumpe zbog propusta pri formiranju cijena goriva kaznili sa 120.000 maraka - podvukao je Gavrić.

Pojasnio je da pojedini tržni centri i pumpe uprkos kažnjavanju nastavljaju da ističu više cijene osnovnih životnih namirnica i goriva te da će zbog svega biti primorani, ako ti poslovni subjekti nastave sa takvim ponašanjem, da primijene krajnju mjeru, a to je katanac na njihovim vratima.

- Ako neko više puta ponovi jednu te istu nepravilnost i uporno krši propise pri formiranju cijena više puta, mi ćemo ga zatvoriti. Prema zakonu imamo pravo na to - zaključio je Gavrić.

Radivoje Gavrić ranije je rekao da ima mnogo nelogičnosti u mljekarama te da će na osnovu njihovih veleprodajnih cijena ustanoviti da li poštuju propise.

- Nelogično je i da otkupe litar mlijeka po 0,50 ili 0,60 maraka, a na kraju litar izađe 2,50 maraka. Vidjećemo kako oni kalkulišu - naveo je Gavrić.

glassrpske.com

pročitaj više