Rodbina i prijatelji okupiće se danas na mjestu stradanja pet banjalučkih padobranaca, da bi sa porodicama odali poštu nebeskim letačima, a potresni prizori avionske nesreće i 13 godina nakon njihove pogibije ostavljaju sve u suzama.
U padu aviona, u vlasništvu Padobranskog kluba Banjaluka, koji se srušio nedugo poslije polijetanja poginuli su pilot Alen Crnalić (24), dugogodišnji instruktor padobranstva Nemanja Goronja (32), instruktor Stefan Karanović (24) i padobranci kojima je to trebalo da bude prvi pravi skok Nikola Stević i Srđan Kosić.
Tragedija se dogodila 20. maja 2012. godine i to na dijelu auto-moto staze u banjalučkom naselju Zalužani, pred očima njihovih roditelja, koji su zauvijek zavijeni u crno.
U Tužilaštvu BiH, koje je prije dvije godine obustavilo, pa na osnovu žalbe roditelja, ponovo nastavilo istragu, ističu da je formiran tužilački tim, koji radi na istrazi u vezi sa padom aviona modela "cesna-182".
- U predmetu je otvorena istraga protiv više osumnjičenih osoba. Kada tužiteljska odluka bude donesena, javnost će biti informisana - kazali su u Tužilaštvu BiH.
Žalbu su prije dvije godine podnijele porodice stradalih mladića, nakon što je Tužilaštvo BiH u februaru 2023. godine donijelo naredbu da se istraga, u vezi sa padom ovog aviona više neće sprovoditi, jer je, kako je tada navedeno, utvrđeno da nije riječ o krivičnom djelu.
Prema riječima predsjednika istražne komisije i glavnog istražioca kobne nesreće Omera Kulića, ova slučaj, u kojem, kako kaže, ima elementa krivičnog dijela, davno je mogao biti riješen.
- Nije mi jasno da taj slučaj, pored svih mojih, ali i dokaza stručnjaka sa fakulteta iz Sarajeva, koji su našli više otežavajućih okolnosti nego što sam ja primijetio, još nije riješen - kazao je Kulić, dodajući da je istraga pokazala da je bilo dosta propusta, između ostalog, tehničke prirode.
Tragedija se, tvrdi on, mogla izbjeći da se na vrijeme reagovalo, osim toga, tvrdi da se sporna letjelica nije ni smjela vinuti u nebo, jer nije mogla proći tehnički pregled.
- Avion ima mnogo dijelova, od kojih su neki vremenski ograničeni. Primjera radi, iako avio ne leti, gume se moraju promijeniti, zbog isteka vremenskog resursa. Tako je i sa mnogim drugim dijelovima - rekao je Kulića, pozivajući roditelje da ne odustaju od pravde, koja je spora, ali dostižna.
On kaže da je roditeljima davno rekao da je spreman da svjedoči, ističući da ne zna zašto oni odmah nisu podnijeli tužbu, nego su godinama čekali da nešto konkretno preduzmu.
Vjeru u pravosudne organe BiH Srđanov otac Miloš Kostić, kaže, davno je izgubio.
- Godine su samo broj, nama naš Srđan fali, kao i prvog dana. Slika nesreće vrzma nam se svaki dan u glavi - kazao je Kostić i dodao da Tužilaštvo BiH i dalje sve radi pod velom tajni i roditelje ni o čemu ne obavještava.
Kobnu nedjelju nikada neće zaboraviti ni nastavnik padobranstva u ovom klubu Rade Čajić, koji kaže da tuga nikada nije napustila banjalučke padobrance i njihove prijatelje širom bivše Jugoslavije. On je istakao da će zbog vremenskih neprilika ovogodišnji memorijalni padobranski kup "Pet zvijezda" biti pomjeren najvjerovatnije za jesen.
Glas Srpske
Podjeli: