Drvna industrija Republike Srpske u posljednje dvije godine godine bilježi veliki pad proizvodnje i izvoza, a loši pokazatelji nastavljeni su i u 2025.
U prva četiri mjeseca ove godine proizvodnja u preradi drveta je manja za 21 odsto, dok je proizvodnja namještaja smanjena za 4,5 odsto.
- Međutim, treba imati u vidu da su i prva četiri mjeseca prošle godine bila izuzetno loša tako da smo mi već dvije i po godine u konstantnom padu, stalno se smanjuje fizički obim proizvodnje i još uvijek se ne nazire kraj - kaže za CAPITAL sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS Igor Andrić.
Taj pad je, dodaje, uzrokovan krizom koja je nastala u EU, odnosno prije svega u Njemačkoj, Austriji i Italiji u koje izvozi 90 odsto naših preduzeća.
- Kod njih je došlo do smanjene tražnje za proizvodima od drveta i samim tim i ovaj sektor je pogođen, a pošto su „Šume Srpske“ i drvoprerada sistem spojenih posuda to se odrazilo i na ovo javno preduzeće tako da je cijeli sektor u krizi - kaže Andrić.
Zvanični podaci pokazuju da se smanjio i broj zaposlenih. Tako je u prva četiri mjeseca ove godine u odnosu na isti period lani broj zaposlenih smanjen u preradi drveta za 5,2 odsto, a proizvodnji namještaja 6,8 odsto.
- U zadnje dvije godine je bez posla u ovom sektoru sigurno ostalo nekoliko stotina radnika - rekao je Andrić.
Istakao je da ovaj sektor i dalje ima suficit, ali da je problem to što izvoz konstantno pada.
Tako je izvoz u prva četiri mjeseca ove godine manji za 9,2 miliona KM u odnosu na isti prošlogodišnji period.
- Takođe, ovaj sektor je u ukupnom izvozu RS uvijek učestvovao sa oko 15,5 do 16 odsto, a sada je to učešće palo na 12,3 odsto - naglasio je Andrić.
O problemima u ovom sektoru juče je bilo riječi i na sastanku premijera RS sa članovima uprave „Šuma Srpske“ i predstavnicima drvoprerađivačkog sektora.
Višković istakao je da je pred upravom „Šuma“ izazovan zadatak da unaprijedi poslovanje preduzeća, ali i da time pomogne drvoprerađivačkom sektoru da održi poslovnu aktivnost u složenim uslovima koji diktira trenutni trend pada cijena i smanjenja potražnje na inostranim tržištima.
capital.ba
Podjeli: