Kritike zbog zabrane izlaganja cigareta u Srpskoj

Zabrana izlaganje cigareta u trgovinama, koju predviđa Nacrt zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje Srpske, izazvao je pobunu proizvođača i trgovaca koji tvrde da će to samo podstaći rast crnog tržišta, smanjiti prihod od akciza i ugroziti prava potrošača.  

Narodna skupština RS usvojila je početkom mjeseca ovaj nacrt zakona koji će prije prijedloga i konačnog usvajanja proći javnu raspravu.

Članom 20. ovog nacrta propisane su zabrane koje se odnose na prodaju duvana, a između ostalog tim članom propisano je da duvan, duvanski proizvodi i ostali proizvodi za pušenje u prodajnom objektu ne smiju biti vidno izloženi, niti izloženi na bilo koji način pogledu.

Zabrana dolazi u trenutku kada je duvan u ilegalnoj prodaji otvoreno izložen

Nezadovoljni ovakvom odredbom su proizvođači ali i trgovci koji ističu da vjerodostojne analize dokazuju da izlaganje duvanskih proizvoda ne utiče na to da li će se neko odlučiti za pušenje ili nastaviti da puši.

“Nacrt zakona striktno zabranjuje vidljivost duvanskih proizvoda u trgovačkim objektima. U kontekstu nepušača izlaganje duvanskih proizvoda je nevažno, baš kao što kod vegetarijanaca izlaganje mesa u supermarketu neće uticati na njihovu kupovinu. Izlaganje proizvoda ne utiče ni na porast maloljetničkog pušenja za šta je jedina učinkovita mjera jačanje kontrole pri provođenju postojeće zabrane prodaje duvanskih proizvoda osobama mlađim od 18 godina, a koju mi istinski podžavamo“, kažu trgovci i proizvođači.

Navode da zabrana dolazi u trenutku kada je duvan u ilegalnoj prodaji otvoreno izložen na svakoj frekventnijoj ulici ili pijaci u zemlji.

„Svaka zabrana izlaganja legalnih proizvoda dovodi proizvođače i trgovce u nepovoljan položaj u odnosu na rasprostranjenu nelojalnu i kriminalnu konkurenciju čiji su proizvodi slobodno izloženi na ulicama, trgovima i šetalištima“, navode oni predlažući da se ovaj stav briše iz nacrta.

U Srpskoj, prema procjenama, trenutno postoji 2.947 prodajnih mjesta na kojima se mogu kupiti cigarete.

Direktan finansijski udar na trgovce

U slučaju da ovaj prijedlog ostane u finalnoj verziji zakona, navode da može doći do zatvaranja značajnog broja malih trgovina u kojima u prosjeku radi od dva do pet radnika.

Trgovci će biti na direktnom finansijskom, u slučaju malih kioska i egzistencijalnom udaru, jer će troškovi poslovanja porasti s obzirom na to da će se trgovine morati preurediti, a doći će i do koncentracije tržišta i većeg pritiska na male trgovce“, kažu trgovci.

S druge strane, proizvođači ističu da izlaganje proizvoda omogućava takmičenje među njima i da je potpuno legitimno za svakog proizvođača duvana da izloži svoje proizvode tako da potrošači mogu birati između konkurentskih robnih marki.

S druge strane, ističu da ilegalna trgovina duvanom i duvanskim proizvodima i dalje predstavlja ozbiljan ekonomski problem.

„Iako se bilježi blagi pad prodaje ilegalnih cigareta, tržište rezanog duvana i dalje je u rukama švercera, čime država godišnje gubi stotine miliona maraka prihoda. Ekonomski gubici zbog ilegalne trgovine duvanom procjenjuju se na više od 420 miliona KM godišnje. Prema IPSOS istraživanju za prošlu godinu procjenjuje se da je ukupna potrošnja ilegalnog  rezanog duvana bila 2.062 tone u oba entiteta“, dodaju oni.

Ističu da ne postoji nikakvo zakonsko opravdanje za uvođenje zabrane izlaganja.

„Okvirna konvencija o kontroli duvana ne zahtijeva zabranu izlaganja duvana – čak ni ne spominje takve zabrane. Ni duvanska regulativa Evropske unije, ne predviđa zabranu izlaganja na prodajnom mjestu. EU duvanske direktive teže da postignu visok stepan zaštite zdravlja, ali one ipak ne sugerišu da je zabrana izlaganja neophodna da bi se postigao visok nivo zdravstvene zaštite. U tom smislu predlažemo da se član nacrta koji se odnosi na zabranu izlaganja duvanskih proizvoda u maloprodaji u potpunosti izbriše ili uskladi sa postojećom odredbom u Zakonu o kontroli duvana i duvanskih proizvoda u FBiH, čime bi se stvorili jednaki uslovi za trgovce u oba entiteta“, dodali su.

Da li će stavljanje cigareta “ispod pulta” otvoriti novi prostor za rast “crnog tržišta“

U UIO podsjećaju da je BiH krenula u proces usklađivanja oporezivanja akcizom duvana i duvanskih prerađevina sa legislativom Evropske unije 2009. godine te da je svaka naredna godina, povećanjem poreskog opterećenja po paklici cigareta, donosila smanjenje broja izdatih akciznih markica, jer su se građani u BiH odlučivali da cigarete kupuju na “crnom tržištu” koje su bile značajno jeftinije.

Ako uporedimo 2009. godinukada je izdato 535 miliona akciznih markica i 2020. kada je bilo izdano 185 miliona komada, dolazi se do zaključka da je legalno tržište cigareta u BiH značajno palo. Svi ostali zvanični podaci govorili su da u BiH nije došlo do nekog značajnijeg pada broja pušača, što je navodilo na zaključak da su se pušači okrenuli “crnom tržištu” gdje su cigarete u to doba bile značajno jeftinije, a prodavale su se upravo na način da nisu bile vidljivo izložene u maloprodajnim objektima, kažu u UIO.

UIO je 2021. prestala da povećava akcize tako da je visina poreskog opterećenja po paklici cigareta ostala ista sve do danas, a pored toga, intenzivirane su aktivnost na sprečavanju nezakonite prodaje cigareta i duvana u BiH.

„To je rezultiralo značajnim smanjenjem “crnog tržišta” jer je broj izdanih akciznih markica od 185 miliona komada u 2020. godini porastao na 294 miliona komada u 2024. godini. Ovaj trend je uticao i na značajan rast prihoda po osnovu akciza na duvan i duvanske prerađevine, pa se postavlja opravdano pitanje da li će zabrana izlaganja duvanskih proizvoda, tačnije stavljanje istih “ispod pulta” otvoriti novi prostor za rast “crnog tržišta”. Ukoliko se to desi, neminovno će doći do gubitka prihoda od akciza na duvan i duvanske proizvode u BiH, naveli su u UIO.

Vlada RS je u obrazloženju navela da će se donošenjem zakona unaprijediti zdravlje stanovništva u Republici, te da će se time omogućiti i zaštita zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje licima koja ne koriste duvan i duvanske proizvode, kao i licima koja ih koriste, a pružiće im se i podrška da prestanu sa pušenjem duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

Javne rasprave o ovom nacrtu zakazane su u sezoni godišnjih odmora. Prva je sutra u Istočnom Sarajevu, a narednih dana biće održane i u Trebinju, Bijeljini, Doboju i Banjaluci, piše CAPITAL.ba.

Tagovi: