Kilogram kafe koštaće 25 maraka

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH od početka naredne godine očekuju se nove, više cijene omiljenog napitka među stanovnicima, pa će tako kilogram kafe koštati 25 KM i više.

Naime, kako je za "Nezavisne novine" rekao Momčilo Banjac, direktor pržionice kafe "Minea" iz Gradiške, cijene sirove kafe na berzi u proteklom periodu još su rasle i pred njima je turbulentno vrijeme.

"Sve sorte kafe jako su poskupjele, tako da je neupitno da će cijene biti više, a to će se poskupljenje odraziti i na espreso, ali i na ostale vrste kafe", kazao je Banjac i istakao da će doći do rasta cijene minimalno 10 odsto.

"Mi smo konkretno najavili poskupljenje poslije Nove godine, za nekih 10 odsto, što nije previše s obzirom na poskupljenje sirove kafe na berzama, ali sigurno je da će kilogram kafe koštati i preko 25 maraka da se bude na pozitivnoj nuli", ističe Banjac.

Dodao je da je sadašnja cijena kafe oko 22 marke po kilogramu.

"Sigurno je da će u prvim mjesecima iduće godine najjeftinija kafa koštati 25 maraka po kilogramu, dok se mogu očekivati i više cijene uvozne kafe", kazao je Banjac.

Ističe da će ovako visokim cijenama izgubiti dio potrošača.

"Čekamo velike kompanije da vidimo koliko će oni da poskupe, tako da se prilagodimo njima", kazao je Banjac.

Mitar Samardžija, direktor "Bom impeksa", čiji je najprepoznatljiviji brend OM kafa, ističe za "Nezavisne novine" da cijene sirove kafe na berzama bilježe istorijske maksimume.

"Očekujemo u narednoj godini, početkom februara, više cijene, tako da će sigurno kilogram kafe koštati od 25 maraka pa naviše", kazao je Samardžija.

Kako navodi, ove promjene rezultat su kombinacije globalnih faktora, uključujući smanjenu proizvodnju zbog nepovoljnih vremenskih uslova, istorijski niske zalihe u evropskim skladištima i rastuće troškove transporta.

"Takvi uslovi stvaraju pritisak na cijene koje, ako se stabilizuju na trenutnim nivoima, neminovno dovode do povećanja maloprodajnih cijena. Održavanje sadašnjih cijena sirove kafe direktno utiče na cijeli lanac snabdijevanja, čineći prilagođavanje na nivou krajnjih potrošača neizbježnim", kaže on za "Nezavisne novine" i dodaje da se oni kao kompanija koja se bavi preradom i distribucijom kafe suočavaju s ozbiljnim izazovima, ali i da, uprkos svemu, ostaju posvećeni održavanju stabilnosti isporuka i minimiziranju uticaja ovih poremećaja na kupce.

"Dodatno je otežalo stanje i loša prognoza ovogodišnje berbe u Brazilu, koja je smanjena sa 50 miliona vreća na 30 miliona, zbog klimatskih promjena", kazao je Samardžija.

Snežana Šešlija, predsjednica Udruženja potrošača "ToPeer" iz Doboja, kazala je da je kafa građanima već luksuz.

"Ne vjerujem da ćemo je prestati piti, ali sigurno je da ćemo smanjiti drastično potrošnju", kazala je Šešlija i dodala da neki ljudi koji su navikli dva-tri puta da piju kafu u toku dana neće to moći više priuštiti sebi.

Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača srednje Bosne Travnik, u razgovoru za "Nezavisne novine" kaže da se već nekoliko mjeseci spekuliše kako će cijena kafe drastično porasti zbog suša u Brazilu, Kolumbiji i Etiopiji.

"Cijena kafe je porasla, ali ne toliko koliko se očekivalo, i već od početka novembra cijena kafe u trgovinama kreće se između 21 i 24 KM po kilogramu, što je već samo po sebi predstavljalo rast cijena od prosječno 20 odsto. Najavljeni novogodišnji rast cijena od dodatnih 10 odsto nas ne iznenađuje, ali je očekivano da će doći i do rasta cijena kafe u ugostiteljskim objektima za 0,5 KM, tako da lako možemo dočekati da prosječna kafa u BiH bude 2,5 do 3 KM u većini gradova", kazao je Arnautović.

Dodao je da će građani možda piti količinski manje, ali i jeftinije kafe te da će oni sa nižim primanjima sve više koristiti nekad popularne alternative za kafu poput mješavina ječma i korijena cikorije.

"Nažalost, sve više stvari za većinu građana postaje luksuz, pa tako možemo očekivati i da će se ispijanje kafe više puta dnevno pretvoriti u samo jednu kafu dnevno", zaključio je Arnautović.

Nezavisne

Tagovi: